Málna-szamóca, tibeti málna, rózsamálna - ezek különböző nevek ugyanannak a növénynek. Nem a málna és hibridje szamóca hanem egy különálló bogyós gyümölcsfajta, amely Ázsiából érkezett a kertjeinkbe. A növény ritka, és nem minden területen található meg. Ezért érdemes többet megtudni róla.
Hogyan néz ki
A málna-eper bokrok úgy néznek ki, mint a hagyományos málna. Szürkésbarna, tüskékkel borított, enyhén szőrös száruk van. A levelek összetett, a rózsalevelekhez hasonló szerkezetűek, a széleiken fodrosak. A hajtások végén apró fehér virágok nyílnak, amelyekből később a málnához hasonló, körülbelül egy centiméter átmérőjű bogyók fejlődnek. Amikor a bogyók teljesen megérnek, vörösre színeződnek.
Miért növény
A málna-eper könnyen termeszthető növény. Gyorsan gyökeresedik, jól telel át, és könnyen szaporítható utódokkal. Sűrűsödése az év bármely szakában gyönyörű, de különösen látványos, amikor bogyókkal borított. A gyümölcsök nem bújnak el a levelek alatt - fényesek, jól láthatók és könnyen szedhetők.
A málna-szamóca legfeljebb egy méter magas sövényként is jól működik. Gyorsan nő, és sűrű, tüskés sűrűséget képez. Ősszel, amikor a levelek lilára és okkersárgára színeződnek, az ültetvény fantasztikusan néz ki, és felveheti a versenyt az olyan népszerű díszcserjékkel, mint például a következőkkel borbolya vagy a hólyagvessző.
A gyümölcs íze eperre emlékeztet, de finom málnás utóízzel.
Hogyan kell ültetni
A rózsaszín levelű málna szereti a napos fekvést, ezért teljes napfényben és déli fekvésű fal mellé is ültethető.
A cserjéket külön gödrökbe vagy árkokba ültetik, a növények között 70 cm, a sorok között pedig 150 cm távolságot tartva.
A tibeti málna igénytelen a talajra, de nem szereti az erős savasságot. Termékeny, jó vízelvezetésű talajban fejlődik a legjobban, ezért a lyukakba humuszt vagy komposztot kell tenni.
Ne ültessünk málnát olyan helyre, ahol áll a víz - a gyökerei elrohadhatnak.
Jobb ősszel ültetni, hogy a palánták még a hideg időjárás előtt gyökeret ereszthessenek. Ültetés után bőségesen öntözzük meg, és ne fedjük be őket földdel.
Gondozás
Rendszeresen öntözze, különösen meleg időben, de ne hagyja, hogy a víz pangjon.
Az első évben gyakrabban gyomláljon, és lazítsa meg a felső talajt, hogy a gyökerek jobban hozzáférjenek a levegőhöz.
Érdemes a fiatal növényeket tőzeggel vagy humusszal mulcsozni a nedvesség megtartása és a gyomnövények növekedésének megakadályozása érdekében. A málna 2-3 év múlva megnő, és a gyomok már nem jelentenek problémát.
Kora tavasztól kezdve trágyázza a növényt szerves anyaggal vagy klórt nem tartalmazó komplex ásványi trágyával. Nyár közepétől csökkentse a nitrogén mennyiségét, és részesítse előnyben a magas foszfor- és klórtartalmú műtrágyákat.
Vágja vissza az ősszel termő hajtásokat, és hagyja az idei hajtásokat telelni - ezek a következő szezonban bogyókat fognak képezni.
Hasznos tippek
A málna szárát éles tüskék borítják, ezért fontos, hogy védjük a kezünket, amikor dolgozunk vele. A szúrások és karcolások elkerülése érdekében egyszerűen viseljen vászon- és gumikesztyűt.
Idővel a bokrok sok új hajtást kezdenek termelni, és minden irányba terjednek. Annak érdekében, hogy ne kelljen további növényekkel megküzdeni, jó ötlet, ha az ültetés során védőernyők beásásával korlátozza a bokrok növekedését.
Kártevők és betegségek
A tibeti málna a közönséges málnához hasonlóan megbetegedhet és kártevőkkel fertőzött lehet. Először is veszélyes
rá
a levél- és virágpusztító lárvák és a málnabogár.
A gyökereken néha baktériumos rák jelenik meg - ez egy fertőző betegség, amely a fiatal és legyengült bokrokat
érinti. A beteg növényeket el kell égetni, mivel a bakteriális rák nem gyógyítható.
Ha a leveleken barna foltok jelennek meg, az azt jelenti, hogy a málna antraknózisban beteg, és réztartalmú
készítményekkel kell permetezni.
A kártevőktől a foszfororganikus növényvédő szerek megmentik.
Hogyan kell felhasználni a termést
A bogyók frissen nagyon finomak, de vannak kesernyés fajták. A tibeti málnából ízletes lekvárokat, dzsemeket és
kompótokat készítenek, a bogyókat cukorral pürésítik és fagyasztják. A teljesen érett gyümölcsök fogyasztásra
alkalmasak, az éretlen gyümölcsöknek nincs íze és aromája, csakúgy, mint a közönséges málnának.
A Rosolistnaya málnagyümölcsök nemcsak kellemes ízűek, hanem hasznosak is:
- Erősebbé és rugalmasabbá teszik az érfalakat;
- kedvezően befolyásolják a vér összetételét;
- javítják az immunrendszert;
- megelőzi a megfázást.
A málna-eper a helyszín dísze és a finom bogyók forrása. A kerti egzotikusok szerelmeseinek tetszeni fog, és nagyszerű kiegészítője lehet a kerttervezésnek.