Ha szeretné élvezni a nagyszerű ízű szőlő - ne pazarolja az idejét a gondolkodásra. Minél korábban ülteti el, annál hamarabb szüretelhet.
A szőlőtőkéket tavasszal és ősszel ültetik. Az ültetés legjobb ideje április. A pontosabb időpontot azonban a talaj állapota és az időjárás alapján kell meghatározni. A szőlőt akkor kell ültetni, amikor a levegő hőmérséklete már nem esik +5 °C alá, és a talaj még nem száradt ki a tűző nap alatt.
Mit kell tudni a tavaszi szőlőültetésről?
A tavaszi ültetés során a palántáknak elegendő idejük van arra, hogy jól meggyökeresedjenek, és ne fagyjanak meg a következő télen. Általában április végére a talaj kellően felmelegszik ahhoz, hogy bátran elültessük még a legkényesebb és legigényesebb fajtákat is. A fejlett levelű cserepes növényeket csak május közepén ültetjük ki, amikor már nem fenyeget az éjszakai hőmérséklet csökkenésének veszélye.
A tavaszi ültetés előnyei:
-
a növények tél előtt megerősödnek, és jól bírják a hideget;
-
a palánták a következő évben kezdenek termést hozni.
A tavaszi ültetés hátrányai:
-
további öntözésre lesz szükség;
-
a tél után a talaj kevés tápanyagot tartalmaz, ezért a szőlőtőkéket jól kell trágyázni.
A szőlő termőhelyének kiválasztása
A növények csak akkor lesznek szépek, egészségesek és bőségesen termőek, ha a helyszínt helyesen választjuk meg. A szőlőnek termékeny, enyhén savas, semleges vagy enyhén lúgos kémhatású talajra van szüksége. A jó vízelvezetésű homokos vagy köves talaj ideális.
Válasszon napos, meleg és szélvédett helyet. A szőlő jól fog nőni egy déli fekvésű házfal vagy pavilon mellett, amelyet körbe tudnak fonódni. Ha a szőlőtőkéket nyílt területre ültetjük, erős és stabil támasztékra lesz szükségük a lekötésükhöz.
A talaj előkészítése a szőlőültetéshez
A talajt alaposan meg kell tisztítani a gyomoktól. Az ültetési helyet fel kell ásni, eltávolítva minden gyökeret. Minden egyes palántát külön, kb. 40 cm mély gödörbe ültetünk. A szomszédos növények közötti távolság 1-1,5 m, a sorok között 2-3 m legyen. A sorokat északról dél felé rendezzük - így minden cserje egyenletesen lesz megvilágítva.
Ültetőanyag - hogyan válasszunk palántát?
Az ültetési anyag gyökereztethető vagy átültethető. Az átültetett szőlőtőkék ellenállóbbak a filoxéra ellen, de sok függ a fajtától és a termesztési körülményektől. A dugványoknak körülbelül 50 cm magasnak és 8-10 mm átmérőjűnek kell lenniük. Ültetés előtt vágjuk le a tetejét, két alsó rügyet meghagyva. Ezekből két hajtás fog kinőni, amelyeket később különböző irányba lehet kötni.
Szőlőültetés
-
Töltse meg a gödröt komposzttal kevert termőfölddel.
-
Mivel a szőlő hosszú ideig nő egy helyen, érdemes bármilyen nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmú összetett műtrágyát hozzáadni.
-
Hozzon létre egy üreget, amely elegendő a facsemete és a földtömb elhelyezéséhez.
-
Vegye ki a palántát a csomagolásából, és helyezze át a lyukba.
-
Töltse vissza, és győződjön meg róla, hogy a talajt a lábával tömöríti, legalább egy vödör vízzel öntözze meg.
Gyökeres növények ültetése
A tavaszi ültetéshez őszi metszésű és előgyökeresített dugványokat használnak. Ezeket körülbelül 3-4 hétig gyökereztetik cserépben, tőzegtartályban vagy palackban. Amikor a gyökerek megjelennek és az időjárás normalizálódik, a dugványokat közvetlenül a földbe lehet átültetni.
Hogyan ültessünk szőlőt, ha kevés a hely?
A szőlő szüreteléséhez még egy kis kertben is a legjobb, ha a növényeket falhoz ültetjük. A ház vagy a garázs déli falát körbetekerheti velük. Ebben az esetben a növénynek dekoratív funkciója is lesz. A szőlő nagyon rugalmas, bármilyen formát adhat neki, galériákat, lugasokat, magas pergolákat, előtetőket hozhat létre.
A szőlő jó szomszédai a következők lesznek almafák, körte- és szilvafák jó szomszédok lesznek - a szőlő nem ütközik ezekkel a növényekkel.
Ha a növényeket fal mellé ültetjük, a talaj minőségére különösen gondosan kell ügyelni. A helyszínt meg kell tisztítani az építési hulladéktól. A lyukak mérete 50 × 50 × 50 cm legyen, a faltól való távolság pedig legalább 30 cm. A bokrok közötti távolság 100-150 cm lehet. Ha a talaj nehéz, a gödör aljára helyezzen kavicsból vagy kövekből álló vízelvezetőt - ez megakadályozza a gyökérrothadást a hosszan tartó esőzések során. Homokos talajon nincs szükség vízelvezetésre.
Legalább 10 kg komposztot, 250 g szuperfoszfátot és 30 g kálisót helyezzen a gödörbe. A műtrágyákat fedje be földdel. Helyezze a palántát a gödörbe úgy, hogy az 3-4 cm-rel magasabb legyen a cserepénél. Töltse vissza a lyukat földdel a magasságának ⅓-éig, és jól tömörítse meg - ekkor az oltvány helye a talaj szintjére süllyed. Ezután öntsön vizet a lyukba. Miután a talaj magába szívta, a facsemete az oltás szintjéig földdel fedhető be.
Szőlő gondozása
Az ültetést követő első évben a szőlőtőkéket gyakran kell öntözni és a talajt lazítani. A falak mellé ültetett szőlőtőkéket különösen öntözni kell - ott a talaj sokkal gyorsabban felmelegszik. Ősszel a növényeket komposzttal lehet trágyázni. A fagyok beállta előtt az egyéves hajtásokat a földre kell fektetni, és egy réteg kéreggel, tőzeggel vagy fűrészporral kell betakarni, majd agroszövettel kell befedni.
Ha mindent helyesen csinálunk, a szőlőhajtásoknak a szezon végére el kell érniük a 100 cm-es hosszúságot. Az első gyümölcsöt már a következő szezonban megkóstolhatja.