Online üzletünk kínál oszlopos almafák egy egyedülálló gyümölcsfafajta kompakt kertekbe. Alacsony növekedésük, oldalhajtások hiánya és bőséges terméshozamuk különbözteti meg őket a közönséges fáktól. Koronájuk keskeny és hosszúkás, oszlopra emlékeztető. Ezáltal ideálisak kis kertekbe és korlátozott helyekre.
Előnyök és hátrányok
Megszerezni oszlopos fák törpe alanyra oltják őket, így a normálnál sokkal kisebbek lesznek fák.
Sokkal közelebb ültethetők egymáshoz, így helyet takarítanak meg a telken. Nincs szükség létrára vagy speciális betakarítóeszközökre.
Kis méretük ellenére az oszlopos almafák rendkívül termőképesek. Gyorsan teremnek - az első gyümölcsöt az ültetést követő második vagy harmadik évben lehet leszüretelni.
Nem igényelnek bonyolult metszést, mivel a korona magától kialakul.
Az oszlopos almafáknak hátrányai is vannak. Sokkal rövidebb az élettartamuk, mint a normál fáknak. A 15-16 év elteltével a terméshozásuk nagymértékben lecsökken.
Egész életük során rendszeres etetésre van szükségük.
Oszlopos fák ültetése
Az oszlopos almafák esetében válasszon napos, szélvédett helyet. A palánták közötti távolság legalább 70 cm legyen, a sorok között pedig körülbelül 1 méter. Az agyagos talajok a legalkalmasabbak. A talajvízszint ne legyen 1,5 méternél magasabb, és a talaj legyen semleges vagy enyhén savanyú.
A fákat ősszel vagy tavasszal ültetik. Az őszi ültetéshez a legjobb feltételek október és november között vannak. Ne ültessük túl későn, mert a csemetéknek nem lesz idejük felkészülni a tél érkezésére. A konténerekbe ültetett növényeket az egész növekedési időszak alatt lehet ültetni.
Ha több oszlopos fát szeretne ültetni, nem kell mindegyiknek külön gödröt ásni. Kényelmesebb, ha egy árkot készít, és a növényeket egy sorba ülteti.
Tipp. Hogy a kert rendezettnek tűnjön, feszítse ki a kötelet, és terítse szét, ha rálép rá.
Öntözés
Az oszlopos fáknak nincs mélyre nyúló csapgyökere. Gyökereik felületesek, és a törzs körül kb. 25 cm mélységig terjednek.
Ezért a növények rendszeres öntözést igényelnek, különösen a termesztés első éveiben. A szokásos öntözési arány 10 liter víz az almafa növekedési méterénként.
A tavasszal ültetett fákat őszig bőségesen kell öntözni, hogy jól gyökeresedjenek. Forró és száraz nyáron a kertet hetente kétszer kell öntözni.
Ősszel, mielőtt a fák nyugalmi állapotba mennek, úgynevezett pótöntözésre van szükség - ennek mennyisége 2-3-szorosa a szokásos mennyiségnek.
Ha nincs ideje gyakran öntözni, akkor jobb, ha a törzs közelében mulcsozunk. Ez jelentősen csökkenti a párolgást.
Hogyan kell etetni
Különösen az oszlopos fajták igényelnek rendszeres trágyázást - műtrágya megrendelhető webáruházunkból.
Ültetéskor jobb, ha a gödörbe hosszú élettartamú összetett műtrágyát juttatunk, amely az egész szezonban kitart.
Tavasszal az oszlopos almafáknak nitrogénre van szükségük a növekedéshez. Nyáron olyan összetett ásványi trágyát kell kijuttatni, amely egyenlő arányban tartalmaz nitrogént, foszfort és káliumot. Késő nyáron és kora ősszel ne alkalmazzon nitrogént, hanem káliumtartalmú műtrágyát, hogy a fákat megfelelően felkészítse a télre.
Trimmelés
Biológiailag az oszlopos almafák nem képeznek nagyszámú oldalhajtást, így koronájuk nem igényel alakítást - elég, ha tavasszal vagy lombhullás után az oldalágakat megnyírjuk, ha túlságosan elterjedtek. Az oszlopos almafa éves növekedése nem haladja meg a 10-15 cm-t.
Fontos: Ne vágja le a központi vezető felső részét. Ha ezt teszi, a fa minden energiáját az oldalhajtások létrehozására fordítja, és nem lesz termés.
Védelem
Rendszeresen ellenőrizze fáit, hogy időben felismerje a kártevőket és betegségeket. A mi éghajlatunkon a leggyakoribb betegség a fakórothadás. Felismerhető a leveleken és a levélnyélen lévő szabálytalan alakú olajzöld foltokról.
A második leggyakoribb betegség a lisztharmat. Ez a betegség elsősorban a fiatal leveleket és a virágbimbókat támadja meg, amelyeket fehér micélium borít, majd barnára színeződnek.
Ha fertőzés lép fel, megfelelő gombaölő szert kell alkalmazni.
Az oszlopos almafák kiváló választás azok számára, akik korlátozott helyen szeretnének bőséges termést. Kompakt méretük és igénytelenségük miatt nagyon népszerűek a modern kertészetben.