Az áfonya ültetése meglehetősen igényes feladat. Nagy figyelmet kell fordítani a hely kiválasztására és a talaj előkészítésére. De ha mindent helyesen csinálsz, a palánták biztosan megvetik a lábukat, majd akár 20 évig is termést hoznak!
Ízletes és egészséges áfonya mindenki szereti, ezért sokan szeretnék, ha a parcelláikon is szerepelne. Rengeteg antioxidánst tartalmaznak, és többek között a látásra is jótékonyan hatnak. Van azonban néhány gyakori hiba, amit általában elkövetnek az ültetés során. Ezért lépésről lépésre felvázoljuk, hogyan kell helyesen ültetni az áfonyát.
Ültetési idő és fajtaválasztás
Tavasszal az áfonyát márciusban és áprilisban ültetik. Ekkor még hűvös van, de már fagymentes, és a talaj nedves, így a palánták jól bírják. Az áfonya beporzó nélkül is terem, de jobb, ha több fajtát ültetünk egymás mellé. A keresztbeporzás révén a bogyók nagyobbak és édesebbek lesznek. Ha csak egy bokornak van hely a parcellán, akkor a jól bevált, önbeporzó Bluecrop Blueberry fajtát ajánljuk, amely még egymagában is kiváló termést hoz és sok gyümölcsöt terem.
Fontos. Az áfonyafajták különböző időpontokban virágoznak és érnek - ezt figyelembe kell venni a beporzó kiválasztásakor.
Talajelőkészítés és helyszínválasztás
Az áfonya ültetéséhez a talajnak humuszosnak, laza és vízáteresztőnek kell lennie, savas pH-értékkel. Ilyen talajt úgy kaphatunk, ha a közönséges kerti talajhoz sok tőzeget adunk. A semleges vagy gyengén savas pH-jú talajban az áfonya rosszul fejlődik, gyakran megbetegszik és rosszul terem. Lengyelország legtöbb területén a talaj nem elég savanyú ahhoz, hogy az áfonyát gond nélkül termeszteni lehessen. Ezért savanyító anyagokat kell hozzáadni.
Mit lehet hozzáadni, hogy a talaj savas legyen:
-
barna tőzeg;
-
bomlott lucfenyő tűlevelek;
-
fenyőkéreg vagy fenyőfűrészpor;
-
friss trágya;
-
levélkomposzt.
Hogyan ellenőrizhetem az aljzat savasságát?
Az áfonya olyan talajban fejlődik jól, amelynek pH-értéke 4,7. Mielőtt az aljzatot a lyukba öntenénk, érdemes ellenőrizni a talaj savasságát, hogy biztosak legyünk benne. A gazdák laboratóriumba viszik a talajt, hogy a legpontosabb adatokat kapják. Magánkertben viszont ellenőrizheti a pH-értéket egy olyan készülékkel, amely a kertészeti boltokban kapható. A területen növő növényekből is képet kaphat róla.
tűlevelűek, mint például fenyő vagylucfenyő. A beporzók vonzására az áfonya közelében, ültethetünk csillagfürtöt. Ezért szokás áfonya ültetésénél az egész ágyást savanyítani. Ezenkívül az áfonya olyan cserje, amely cserépben is jól érzi magát. Néha talajba is ültetik fenék nélküli cserepekbe.
Hogyan kell ültetni az áfonyát lépésről lépésre?
Az áfonyát napos, szélvédett helyre lehet ültetni. Hogyan kell ezt megtenni?
1 lépés. Ássunk egy legalább 40 cm mély gödröt. Az átmérője körülbelül 80 cm legyen, mivel az áfonya gyökerei elsősorban szélességben nőnek. A lyukak közötti távolság 1,5 m x 1,5 m legyen. Ilyen ültetéssel könnyű leszüretelni a gyümölcsöt és gondozni a cserjét.
2 lépés. A lyuk alja és falai kibélelhetők biológiailag lebomló anyaggal. Ez a trükk megakadályozza, hogy az aljzat összekeveredjen a kerti talajjal, és tovább megőrzi a savasságot.
3 lépés. Rétegezze az előkészített savanyú földet az aljára.
4 lépés. Helyezze a palántát a gödör közepére úgy, hogy ültetéskor egy szintben vagy minimálisan mélyebben legyen, mint a cserép.
5 lépés. Töltse vissza a savanyú talajt rétegenként, és öntözze meg az egyes rétegeket, hogy a talaj leülepedjen és tömörödjön.
6 lépés. Ha a talaj tömörödött, adjon hozzá még egy kicsit, hogy a palánta gyökerei alaposan beborítsák.
7 lépés. Győződjön meg róla, hogy a talajt tűlevelűek kérgével vagy lehullott tűlevelekkel mulcsozza. A mulcs nemcsak a nedvességet tartja meg, hanem az első természetes trágyaként is szolgál.
Az áfonya ültetésének legegyszerűbb módja, ha egy 50 cm mély vályút ásunk, azt feltöltjük fenyőfűrészporral, és elültetjük a palántákat. A növények lassabban fejlődnek a fűrészporban, mint a tőzegben, de néhány év múlva már hasonló méretűek lesznek, mint a hagyományos módon ültetett bokrok.
Az áfonya ültethető fadobozokba és műanyag edényekbe. Az ilyen növények könnyen díszítik a verandát, a teraszt vagy a parcellát. Télire azonban fűtetlen helyiségbe kell őket áthelyezni.
Gondozás az első évben
A vad áfonya nedves területeken terem, ezért szereti az öntözést. A talajnak mindig enyhén nedvesnek kell lennie, de ne öntözzük túl - a gyökerek akkor elrohadhatnak. Szárazság idején a fiatal bokrok öntözés nélkül elszáradhatnak. Meleg időben ne csak a nemrég ültetett növényeket, hanem a kifejlett nagy bokrokat is öntözzük.
Késő ősszel a tavasszal ültetett növényeket a fagyoktól való megóvásuk érdekében árnyékba kell helyezni. A kifejlett áfonyák jól bírják a telet, de a fiatal fáknak még nem lesz idejük eléggé megalapozni magukat és felvenni a tápanyagokat ahhoz, hogy gond nélkül átvészeljék a telet.
Áfonya metszése
Közvetlenül az ültetés után a palántát nem kell metszeni. Az első 3 évben csak a beteg és sérült hajtásokat kell eltávolítani.
A negyedik évben van szükség az első nagyobb metszésre. Az áfonya a fő termést 2-3 éves hajtásokon hozza, ezért az összes öreg ágat el kell távolítani, 6-8 fiatal ágat meghagyva. 10-15 év elteltével itt az ideje a fiatalító metszésnek. Ehhez a bokrot teljesen vissza kell vágni valamivel a talajszint felett. A törzsből új hajtások nőnek ki, amelyek közül 7-8 legerősebbet meg kell hagyni.
Vannak saját szabadalmai az áfonya ültetéséhez és ápolásához? Ossza meg tapasztalatait a hozzászólásokban. Melyek a kedvenc fajtái? Tippjei hasznosak lesznek azoknak a kertészeknek, akik először ültetnek áfonyát.