A rózsák virágzás utáni ápolása elsősorban metszésből és trágyázásból áll. A metszés segít helyreállítani a cserje dekorativitását és újra virágzásra serkenteni, ha a fajta rendelkezik ezzel a tulajdonsággal. A műtrágyázás viszont táplálja a növényt és befolyásolja annak vitalitását.
A kert királynőjét a következő sorrendben ápolják a szezon során: először metszés, majd trágyázás, ezt követi a talaj lazítása, mulcsozás, és szükség esetén a gombabetegségek és kártevők elleni védelem, amelyek közül a legfontosabb a levéltetű.
Hogyan nyírjuk a rózsát virágzás után?
A rózsa magvetéssel történő szaporodásra van "programozva", így a virágzás végeztével minden energia a termésképzésre irányul. Amint a termés beérett - a virágzás leáll, mert a növény nem látja értelmét a virágzásnak. Ezért, ha új virágokat akarunk - azonnal eltávolítjuk az elhervadt virágzatot. A rózsa ezután - fajtól függően - vagy új rügyeket hoz, vagy új hajtásokat képez.
A rózsák virágzás utáni metszése e cserjék minden fajánál szükséges:
-
Csokor rózsa - a virágzó virágzat eltávolítása serkenti a rügyek újbóli kialakulását, mivel ez egy folyamatosan virágzó faj;
-
miniatűr rózsák - a bokrok ritkítása megelőzi a betegségeket és újra virágzásra serkenti a növényt;
-
nagyvirágú rózsa - célszerű a hajtáscsúcsokat szelektíven megmetszeni, ahogyan elhervadnak, hogy a növény ne gyengüljön el a gyümölcsképződés miatt;
-
Angol rózsák és más cserjék - az elhervadt szárakat meg kell nyírni, hogy helyreálljon a bokor díszessége, és elősegítsük a következő évben virágzó szezonális hajtásokat;
-
kúszó rózsák - nyáron nemcsak a hervadt virágzatokat, hanem a teljes hervadt régi hajtásokat is el kell távolítani, mivel ezeken már nem képződnek rügyek.
Általános metszési szabályok: csak éles, tiszta pengéjű szerszámokat használjunk; a hajtások tetejét a legközelebbi levélig vágjuk le; az új hajtás ugyanabban az irányban fog nőni, mint a meghagyott felső levél.
Mivel trágyázzam a rózsákat virágzás után?
A rózsák sok energiát használnak a virágzáshoz, és szükségük van ásványi vagy szerves trágya amelyek a teljes NPK-készletet tartalmazzák. A metszés után a cserjéket mind a gyökérzet alatt, mind a levelek alatt trágyázhatjuk hamuoldattal (egy pohár, amelyet egy liter forró vízzel leforrázunk, és amikor kihűlt, egy vödör vízbe öntjük) és bármilyen bomlott szerves anyaggal, amely nitrogénforrás. Ha nincs időnk arra, hogy magunk készítsünk tápoldatokat - használjunk kész műtrágyát a rózsák számára, ami nagyon kényelmes és elkerüli a bosszúságot.
A rózsák trágyázásának általános szabályai:
-
a műtrágyákat az öntözés után, a vízben oldódó műtrágyákat az öntözéssel egy időben kell kijuttatni;
-
A trágyázás legjobb időpontja a kora reggeli, késő esti vagy felhős napok;
-
öntözés előtt feltétlenül lazítsa meg a talajt a bokor alatt;
-
A talaj optimális állapotban tartása érdekében a rózsa gyökérzónáját jobb, ha mulcs, például tűlevelű fakéreg alatt tartjuk.
Ossza meg a rózsák metszésével és trágyázásával kapcsolatos tapasztalatait a hozzászólásokban - azok biztosan hasznosak lesznek azok számára, akik első rózsakertjüket tervezik. Ez a rövid útmutató minden bizonnyal megkönnyíti a rózsák gondozását még a kezdő kertészek számára is!