A rózsák télire való felkészítése egy egész komplex munka. A helytelen tevékenységek a növények pusztulásához vezethetnek, ezért fontos, hogy ismerjük az alapokat és elkerüljük a gyakori hibákat.
Miért kell a rózsákat eltakarni?
A rózsákat joggal tartják a virágok királynőinek, szépségüknek senki sem tud ellenállni. Kertjeinkben fokozatosan a dísznövények dominánsává válik. Van azonban egy probléma - a mi éghajlatunkon egyetlen díszrózsafajta sem teljesen fagyálló. Nem lehetünk 100%-ig biztosak abban, hogy a déli virágok sikeresen telelnek át. Ha minden növény túlélte a mostani telet, a következő, hidegebb télben elfagyhatnak. Hogy ne kockáztassuk szépségüket, le kell takarni őket.
Milyen hőmérsékleten halnak el a rózsák:
-
gyökerek -15°C-on;
-
rügyek és virágok -3°C-on;
-
gyökérnyak -4°C.
A rózsák különböző csoportjai különbözőképpen reagálnak a hidegre. Rózsák hibrid a legérzékenyebbnek számítanak. A legnagyobb hidegtűrést a parkrózsák mutatják. Rózsák pliszírozott, a talajtakaró, a teraszrózsa és a permetező rózsa köztes helyet foglalnak el.
Ha az Ön területén gyakoriak a hőmérséklet-ingadozások, válasszon olyan fagytűrő fajokat, amelyek különösebb védelem nélkül is jól telelnek át a hóban (pl. Schrabs vagy floribundák). Ezek nagyon jól tűrik a -25 °C-os fagyokat, de rövid ideig az alacsonyabb hőmérsékletet is elviselik.
Mi történik a rózsákkal ősszel?
A rózsák tudják, hogyan kell felkészülni a téli álomra. A 0°C körüli hőmérsékleten leáll a növekedésük, és a tápanyagokat már nem veszik fel. Mielőtt a levelek lehullanának, a bennük lévő összes tápanyagot átadják a száraknak, a kéregnek, a fának, a rügyeknek és a gyökereknek, ami hozzájárul a természetes megkeményedéshez. A felhalmozott elemekre tavasszal lesz szükség, amikor a növények ébredezni kezdenek.
Ezek a folyamatok csak fényben játszódnak le, ezért a rózsákat nem szabad túl korán letakarni. Az alsó rügyek megőrzéséhez elegendő, ha novemberben egyszerűen csak egy kis, körülbelül 10-15 centiméteres magasságra nyírjuk a bokrokat.
Kerülendő hibák
A rózsa túl korai takarása rothadáshoz és gombabetegségekhez vezethet. A takarás nem akadályozhatja a levegő keringését. A hőmérséklet-ingadozással és olvadással jellemezhető régiókban a letakart rózsákat szellőztetni kell, hogy megelőzzük a nedvesség felhalmozódását és a páralecsapódást.
A műtrágyákat ősszel nagyon óvatosan kell kijuttatni, alaposan elolvasva összetételüket. A nitrogén serkenti a növekedést, ami az áttelelés előtt nagyon nem kívánatos. A nitrogéntrágyák késői kijuttatása az egész bokor elfagyását okozhatja.
Őszi munkaterv
A téliesítés előkészítése már jóval a hideg idő beköszönte előtt megkezdődik:
-
Késő nyáron vagy kora ősszel a rózsabokrok metszését végzik, eltávolítva a hervadt virágokat, a beteg és gyenge hajtásokat.
-
Foszfor-kálium műtrágyát alkalmazzon a gyökérzet megerősítése és a fagyállóság növelése érdekében.
-
A nem fagyálló fajtákat 15-20 cm magasan földdel takarjuk le, hogy megvédjük a gyökérzetet a fagyoktól.
-
Az első fagyok után a rózsákat be kell takarni. Szigetelésre agrofibre, lucfenyő lapnik, szalma használható.
Fontos. A bokrok takarása előtt a nedvesség felhalmozódásának és a rothadásnak a megelőzése érdekében a leveleket el kell távolítani a bokrokról.
Izolálási módszerek
Az ásás segít a télállási problémát a legalaposabban megoldani. A talajréteg alatt a növények a leghidegebb télben is melegek. A szárakat meghajlítva, földdel befedve és mulcsozva. A bokrot ezután geotextíliával borítják. és amikor havazik - hóval borítják. Ennek a módszernek a fő hátránya, hogy amikor jön az olvadás, a növények megritkulnak.
A legkényelmesebb és legegyszerűbb módszer a csontvázas menedék. A rózsaágakat fémkapcsokkal rögzítik egymáshoz, és egy vagy több réteg védőanyaggal fedik be.
A keretszerkezetek összeszerelése a legmunkaigényesebb, de legmegbízhatóbb módszer. A légszáraz menedék megbízható védelmet nyújt a szél, a fagy, a téli szárazság és a kiszáradás ellen.
A vázszerkezetek fém ívekből, dróthálóból, csövekből, fagerendákból készülnek. A fő feltétel, hogy a szerkezet biztonságosan rögzüljön a talajhoz, és még erős szélben sem boruljon fel. A váz fölé gyapjú vagy vászon van kifeszítve.
A rózsák megfelelő előkészítése a télre fontos lépés a növények szépségének és egészségének megőrzésében. Kövesse az egyszerű szabályokat és kerülje el a gyakori hibákat, és rózsakertje évről évre virágozni fog.