Az ősz a rózsaültetés ideális időszaka. Ebben az időszakban maga a természet segíti a növényeket abban, hogy gyökeret eresszenek és felkészüljenek a télre. Októberben a talaj mélyen felmelegedett és a felszínen még nem fagyott, ami ideális feltételeket teremt a gyökeresedéshez. A hónap elején a talaj hőmérséklete +12 és +15°C között mozog, ami lehetővé teszi a növények gyökeresedését. A tél kezdetén a hőmérséklet +3+5°C-ra csökken, ami segít a dugványoknak a nyugalmi fázisba lépni.
Az őszi ültetés előnyei
Az ősszel ültetett rózsa dugványok a következő évben virágoznak, és ragyogó szépségükben lenyűgözőek.
Ősszel a palánták túlélési aránya rekordot dönt - a nyáron felmelegedett talaj a tavaszi ültetéshez képest aktívabb gyökérnövekedést biztosít.
Ebben az évszakban a vízháztartás optimális: az esőzések jól átnedvesítik a talajt, ami fontos a gyökeresedéshez és a gyökérfejlődéshez.
Tél előtt a rózsák nem fogyasztanak tápanyagot a levélnövekedéshez és a virágzáshoz, minden energiájuk a gyökérképzésre irányul. Nincs szükség további gondozásra: kártevők és betegségek elleni kezelésre, trágyázásra.
Hasznos tipp. Az ősz nemcsak palánták ültetésére alkalmas, hanem a kedvenc fajták dugványozással történő szaporítására is.
A rózsák termőhelyének kiválasztása
A rózsák szeretik a világos, huzattól és a déli órákban a közvetlen napfénytől védett helyeket.
A talaj legyen laza, művelt és jó vízelvezetésű. A rózsák számára az optimális pH-érték 5,5-6,5.
Ültetés előtt dúsítsa a talajt szerves anyagokkal, komposzt, tőzeg vagy rothadt levelekből származó humusz beásásával. Az ásványi trágyákat jobb, ha közvetlenül a gödörbe adagoljuk, de keverjük a talajba, hogy elkerüljük a gyökerek megégetését.
Előkészítő munka
Ősszel az ültetés folyamata szinte ugyanaz, mint tavasszal.
-
A jobb túlélés érdekében a gyökérzetet néhány órán át meleg vízben kell áztatni. Adjunk a vízhez gyenge kálium-permanganát (rózsaszínű) oldatot vagy bármilyen heteroauxin vagy huminsavakat tartalmazó gyökéraktiválószert - szigorúan kövessük a készítési utasításokat.
-
Alaposan ellenőrizze a gyökérzetet. Távolítsa el a sérült gyökereket az élő szövetig történő visszavágással.
-
A hosszú hajtásokat 3-4 rügyre vágjuk. Ez lehetővé teszi, hogy a növény tavasszal gyorsabban nőjön és sűrű bokrot képezzen.
-
Az átültetés alatti összes rügyet el kell távolítani. Ha ezt nem tesszük meg, akkor ezekből végül vadhajtások fejlődhetnek, amelyek gyengítik a növényt, és megnehezítik a fenntartását.
Ültetés
Fontos, hogy a rózsákat a megfelelő mélységbe és jól előkészített gödörbe ültessük. Akkor sikeresen telelnek át, virágoznak gazdagon és évtizedekig élnek.
-
Ássunk egy 50x50 cm-es gödröt.
-
Fektessen 10 cm-es vízelvezető réteget bármilyen ásványi vagy kerámia anyagból.
-
A cserjefajták dugványait úgy ássuk be, hogy az oltás helye 5 cm-rel a talaj alatt legyen. Rózsák a kúszórózsákat 7-10 cm mélyen ássuk be. Az oltás mélyebbre ültetése megvédi a vadnövényzet megjelenésétől, és segíti a bokor regenerálódását, ha télen megfagy.
-
Miután a palántát a gödörbe helyezte, óvatosan tömörítse meg a földet, a palántát a törzsénél fogva. Bőségesen öntözze meg.
Mulcsozza a talajt a növény körül száraz növényi anyaggal, például lehullott levelekkel. A mulcs segít megtartani a nedvességet és megvédi a gyökereket a hidegtől.
Gondozás az ültetést követő első szezonban
A gyönyörű virágok egyik fő ellensége a lisztharmat. Tavasszal, amint melegebbre fordul az időjárás, fontos, hogy a cserjéket megelőzésképpen réz-szulfáttal kezeljük. Az oldatot vödörnyi vízenként 100 gramm réz-szulfátból készíthetjük el. Ez az eljárás megakadályozza a gombabetegségek kialakulását. Ugyanez az oldat alkalmazható a gyümölcsös bokrok esetében is, mint például ribizli ha azok a rózsák közvetlen közelében nőnek.
A talaj nedvességének megőrzése és a törzskör eróziójának elkerülése érdekében az öntözés során ajánlott a mulcsozás. A bokrok köré helyezett tőzeg- vagy komposztréteg megakadályozza a nedvesség gyors elpárolgását, és megvédi a gyökereket a túlmelegedéstől.
A rózsaápolás fontos része a talaj lazítása. Azonban csak őszig szabad lazítani. Télen a talajt meg kell dolgozni, hogy a gyökerek ne fagyjanak el.
Az első szezonban célszerű eltávolítani a rügyeket, hogy a növény a gyökeresedésre és az aktív növekedésre koncentrálhasson. Minden hajtáson csak egy virágot hagyjunk meg, hogy serkentsük a gyökérzet fejlődését.
A szép bokor kialakításához ajánlott a 4. levél után az oldalhajtásokat lecsípni. Ez a kezelés növeli a virágok számát.
A rózsák megfelelő őszi ültetése garantálja egészségüket és virágzásukat a következő évben. Ha követi ezeket az ajánlásokat, gyönyörű és élénk rózsakertet hozhat létre kertjében, amely hosszú éveken át gyönyörködtetni fogja Önt.