A szőlő gondos gondozást igényel, hogy ízletes, lédús bogyókat termeljen. Az őszi metszés és a téli menedék kulcsfontosságú pontok e növény termesztésében. Ezek lehetővé teszik a bőséges termést még hideg éghajlaton is.
Őszi metszés: felkészülés a télre
A szőlő őszi metszése nem kozmetikai beavatkozás. Ez a növény életciklusának fontos szakasza. Segít a szőlőnek felkészülni a télre, növeli a terméshozamot és lehetővé teszi a megfelelő korona kialakítását.
Összefoglaló
-
A csere gally egy rövid, 2-3 rügyet tartalmazó metszett gally. Két rügy szükséges a következő évi terméskötődés helyreállításához, a harmadik pedig tartalék arra az esetre, ha a szemek télen elhalnának.
-
A gyümölcshajtás egy hosszú ág, amelyen a metszés után 4-12 rügy marad, a fajtától és a bokor korától függően. Ez a pótlóág melletti hajtásból fejlődik ki.
-
A csereág és a termőhajtás együtt alkotják a termőági láncszemet. Ez a hajtáspár képezi azt az alapot, amelyen a bojtok elhelyezkednek.
Fiatal szőlőskert
Az ültetés évében a palántát nem szabad metszeni. Szüksége van arra, hogy hajtásokat és gyökereket növesszen, és legyen ideje megerősödni a következő tél előtt. A fiatal szőlő első metszését csak a második évben végezzük. A szőlőnek 2 hajtásnak kell lennie, amelyeken 5-7 szem van - ez a szőlő jövőbeli alapja.
Őszi metszés a harmadik évben
A levelek lehullása után vágja le minden kétéves hajtásból két hajtás kivételével az összeset. Ezek közül az egyiket 2-3 rügyre metszik - ez lesz a pótló hajtás. A másik hajtást (a bokor közepétől távolabb eső hajtást) 4 rügyre metszi, hogy gyümölcshajtást képezzen.
A szőlő metszése a negyedik évben
Ősszel, a levelek lehullása után vágja le a nyáron gyümölcsöt hozó függőleges hajtásokat, valamint azt a gyümölcshajtást, amelyen a hajtások nőttek. Hagyja meg a pótló ágból kinövő hajtásokat. A bokor közepétől távolabb eső hajtást 5-7 szemmel, a közepéhez közelebbit pedig 2-3 szemmel vágjuk le. Új gyümölcsrügy keletkezik. Hagyjon meg egy-egy gyümölcsrügyet a bokor minden vázágán.
A régi szőlőskert
Ha a szőlőt ősszel nem metszik meg, a szőlő túlságosan sűrű lesz, és nem fog normális termést hozni. A növény meggyengülésének elkerülése érdekében az őszi metszést két szakaszban végzik.
Szeptemberben minden nemkívánatos zöld hajtást, amely belenőtt az alsó rácsos drótba, le kell vágni. A folyó évből származó, az alsó drótot kinövő hajtásokat le kell vágni, azaz a tetejüket le kell vágni, a hosszuk legfeljebb 10%-át eltávolítva. Korábbi metszés nem lehetséges, mert akkor rengeteg hajtást kell eltávolítani. Ha szeptemberben még mindig vannak hajtások a növényen, azokat meg kell rövidíteni, és legfeljebb három levelet kell hagyni rajtuk - ezek a fotoszintézis szempontjából hasznosak.
Október-novemberben a cserjét erősen megmetszik. A növénynek csak azok a részei mehetnek télire, amelyek a későbbi terméshozamhoz elengedhetetlenek. Ennek a metszési szakasznak a fő feladata, hogy minden vázágon egy új pótlóágat és egy termőhajtást képezzen. Minél idősebb és erősebb a bokor, annál hosszabb legyen a gyümölcshajtás.
Hogyan kell megfelelően fedezni a szőlőt a fagy ellen
Védelem nélkül még a déli régiókban is megfagyhat a szőlő, ami megfosztja Önt a következő évi bőséges terméstől. Az előmetszett szőlőtőkéket az első komolyabb fagyok után le kell takarni.
Először azonban a növényt elő kell készíteni. Várjuk meg, amíg a hajtások kérge kissé megbarnul (ez általában néhány reggeli fagy után történik). Amint az éjszakai hőmérséklet -7°C-ra kezd csökkenni, és a nappali hőmérséklet nem emelkedik fagypont fölé, elkezdheti az árnyékolók felállítását. Ehhez a tevékenységhez világos és száraz napot kell választani.
A szakértők az agroszálak használatát javasolják fő burkolóanyagként. Szalma, lapnik, levelek használhatók kiegészítő szigetelésként.
A szőlő fedezésének módjai:
-
Szárítás - a szőlőtőkéket levesszük a drótról és a földre helyezzük. Fedjük be a tetejét egy réteg száraz levéllel, tűlevelekkel vagy más szerves anyaggal. Ezután fóliával fedjük le.
-
Légszárítás - a szőlőtőkéket a földre fektetik, íveket helyeznek el, agrofibre borítják, és a borítóanyag széleit rögzítik.
-
Ládákban - a szőlőtőkéket száraz anyaggal (levelek, tűk, szalma) töltött ládákba helyezzük. A dobozokat fóliával fedik le.
Fontos pontok:
-
A szőlőt az első fagy után, de még a tartós hideg időjárás előtt le kell takarni.
-
A fedelet tavasszal eltávolítják, amikor a levegő hőmérséklete 0 °C fölé emelkedik.
-
Ha a szőlőtőkéket fóliával fedjük, szellőztetést kell biztosítani.
Hasznos tippek
Amikor a szőlőtőkéket levesszük a támasztékról, ügyelni kell arra, hogy ne sérüljenek meg az érzékeny hajtások.
Az agrárszálak sűrűségét a régió éghajlatának megfelelően kell megválasztani.
Ne felejtse el szellőztetni az óvóhelyet - ez azért fontos, hogy megakadályozza a szőlőtőkék elhalását.
Ha követi ezeket az egyszerű ajánlásokat, élvezheti a saját kertjéből származó ízletes és lédús szőlőbogyókat. A megfelelő őszi metszés és a téli védelem segít abban, hogy bőséges termést kapjon, és hosszú évekre megőrizze növényeit.