A tavasz beköszöntével a kertészek gondolatai az erkélyek és teraszok gyönyörű virágokkal való díszítése felé fordulnak. Ahelyett azonban, hogy egy vagyont költene kész palántákra, fontolja meg, hogy magról neveljen növényeket. Ez nem csak egy lenyűgöző hobbi, de rengeteg pénzt is megspórolhatsz vele.
Balkonvirágok: befektetés az örömbe és a szépségbe
Bár a kész növények vásárlása kényelmesebbnek tűnhet, a saját balkonvirágok vetése számos előnnyel jár. Először is, egy csomag magból akár 50 egészséges, dúsan virágzó növényt is kaphat. Ez hatalmas megtakarítás a bolti palánták árához képest, amelyek gyakran több mint egy tucat zlotyba kerülnek darabonként. Ráadásul a saját termesztés rendkívül kifizetődő élmény, hiszen a kezdetektől fogva nyomon követheti a növények fejlődését.
Néhány fontos tipp
Nemcsak a megfelelő növények kiválasztása, hanem azok megfelelő vetése és a kihajtott virágok gondozása is nagy jelentőséggel bír az egész vállalkozás sikere szempontjából. Tartsa szem előtt ezeket a pontokat:
-
Rendszeresen ellenőrizze a talaj nedvességtartalmát az ujjával érintve. Ha a felső réteg kezd kiszáradni, finoman öntözze meg a növényeket, de kerülje a túlöntözést.
-
A csírázási folyamat szempontjából a hőmérséklet is fontos. A 18-22 °C körüli magas hőmérséklet elősegíti a gyors és egészséges növekedést. A magtartályokat célszerű meleg szobában elhelyezni, de kerüljük a forró hőforrásnak való közvetlen kitettséget, hogy ne tegyünk kárt a kényes csírázó növényekben.
-
Az is fontos, hogy megfelelő helyet biztosítsunk a növekvő növényeknek. Amint elkezdenek megvastagodni, ritkítani vagy nagyobb edényekbe átültetni kell őket, hogy elegendő helyük legyen a növekedéshez és fejlődéshez.
-
Miután kicsíráztak, a palántáknak bőséges természetes fényre van szükségük a virágzáshoz. A legjobb, ha jól megvilágított helyre, például déli fekvésű ablakpárkányra helyezzük őket. Ha nincs elegendő természetes fény, érdemes fitólámpákat használni a szükséges fény biztosítására.
-
Kerülje a talaj kiszáradását és túlöntözését egyaránt, mivel mindkettő negatívan befolyásolhatja a növények fejlődését.
A legjobb balkonvirágok kiválasztása vetéshez
A tavasz közeledtével érdemes átgondolni, hogy melyik balkonvirágot érdemes először elvetni. Az alábbiakban áttekintjük a legnépszerűbb fajokat, amelyeket kora tavasztól vethetünk:
Plumego coleus
Ahhoz, hogy plumego koleuszt termeszthessen az erkélyen, márciusban 0,3 cm mélyen vesse el a magokat nedves talajba. Rendszeresen nedvesítse a talajt, kerülje a túlöntözést. Amikor a palánták elérik a megfelelő méretet, ültesse át őket nagyobb cserepekbe vagy az erkélyre, és gyönyörködjön szépségükben és színeikben. A koleuszok jól tűrik a napos és félárnyékos helyeket.
Pelargóniák (Pelargonium)
A pelargóniák a balkonvirágok vitathatatlan királynői, amelyeket szín- és formaváltozatosságuk miatt becsülnek. E növények magjait a legjobb februárban vagy márciusban elvetni. A pelargóniák szeretik a világos helyet és a mérsékelt öntözést, de vegye figyelembe, hogy fagyérzékenyek, ezért kora tavasszal védelemre van szükségük. Virágzásuk kora nyártól késő őszig tart.
Petúniák és surfiniák (petúniák)
A kedvenc balkonvirágok másik csoportja a petúniák és a surfiniák. Jó ötlet, ha márciusban elvetjük e növények magjait, és miután kikeltek, napos ablakpárkányra helyezzük őket. A petuniák és a surfiniák rendszeres trágyázást és öntözést igényelnek, de a dús virágzás formájában jelentkező hatás megéri. Tavasztól késő őszig bőségesen virágoznak.
Évelő begónia (Begonia semperflorens)
Az állandóan virágzó Begónia ideális választás azok számára, akiknek hosszú ideig és bőségesen virágzó növényekre van szükségük. Magjait legjobb februárban elvetni, és a kelés után világos, de nem közvetlenül napos helyet biztosítani neki. A begóniák a betegségekkel és kártevőkkel szembeni ellenálló képességükről ismertek, és ez megkönnyíti a termesztésüket. A nyári szezon nagy részében, tavasztól őszig virágoznak.
Nemesia
Ez egy nem egyértelmű és ezért egyedi választás az erkélyre. Előnye, hogy április végén/május elején vetik a célhelyzetbe. Napos vagy félárnyékos helyet igényel, és júniustól szeptemberig virágzik.
Lobélia (Lobelia erinus)
A fokföldi lobélia egész nyáron át egészen az első őszi fagyokig finom kék virágaival gyönyörködteti a szemet. Kiváló választás balkoncserépbe és függőkosárba. Célszerű márciusban elvetni a növény magjait, és a kelés után napos vagy félárnyékos helyre ültetni. A lobélia szereti a rendszeres öntözést, de a földet nem szabad hagyni, hogy átnedvesedjen.
Fényes zsálya (Salvia splendens)
A fénylő zsálya intenzív piros vagy lila virágaival remek választás az erkély színkiemelőjének. Ennek a növénynek a magjait márciusban érdemes elvetni, és kelés után napos helyre tenni. A zsálya rendszeres öntözést igényel, és jó vízelvezetésű aljzatot kell biztosítani számára. A nyári szezon nagy részében, egészen késő őszig virágzik.
Díszes napraforgó (Heliantus annuus)
A dísznapraforgó 50-80 cm magas növény, júliustól szeptemberig virágzik. A legjobb, ha áprilisban vetjük el a magokat, és májusban ültetjük ki, 30-40 cm-es sortávolságot tartva közöttük. Érdemes megjegyezni, hogy 1-2 cm mélyre, jól napos helyre vetjük. A törpe fajták a legjobbak az erkélyre vagy a teraszra.
Bojtocska (Ageratum houstonianum)
A bojtocska, egy kék virágú növény, amelyet a bolyhosság és a kis méret jellemez. Virágzáskor nem haladják meg a 20 cm-es magasságot. A növény magjait márciusban célszerű elvetni, és a kelés után napos vagy félárnyékos helyre ültetni. A bojtocska igénytelen és szívós, így ideális választás a kezdők számára. Tavasztól az első őszi fagyokig virágzik.
Impatiens valeriana (Impatiens walleriana)
Az Impatiens valeriana egy népszerű balkonnövény, amelyet élénk és változatos virágszínei miatt becsülnek. A növény magjait az éghajlati viszonyoktól függően februárban vagy márciusban érdemes elvetni. Az Impatiens a közvetlen napfénytől védett, félárnyékos fekvést kedveli. Enyhén nedves szubsztrátot is biztosítani kell számára, ezért rendszeres, de mérsékelt öntözést igényel. A nyári szezon nagy részében virágzik, egészen az első őszi fagyokig.
Ragyogó gazánia (Gazania × splendens)
A ragyogó gazánia intenzív színeiről ismert virág. Nagy virágzata teljes napsütésben virágzik. A növény magjait márciusban érdemes elvetni, és a kelés után sok fényt és meleget igényel. A gazanákat a legjobb enyhén homokos és vízáteresztő talajba ültetni. A nyári szezon nagy részében, egészen késő őszig virágzik.
Perui Heliotropium (Heliotropium peruvianum)
A Heliotropium peruvianum egy egzotikus növény, amelynek fehér virágai intenzív, de kellemes illatot árasztanak. Magjait kora tavasszal, márciusban érdemes elvetni. A Heliotrope szereti a meleget és a fényt, ezért napos helyre kell helyezni. A nyári szezon nagy részében virágzik, egészen az első őszi fagyokig.
Kúszó kobak (Cobaea scandens)
A Cobaea gyorsan növő kúszónövény, amelyet nagy, harang alakú, krémszínű vagy lila virágai miatt becsülnek. A növény magjait februárban vagy márciusban érdemes elvetni. A kúszó koboa napos és védett helyet igényel. Kiváló választás azok számára, akik mutatós és buja kompozíciót szeretnének létrehozni az erkélyen. Késő tavasztól őszig virágzik.
Bármelyik virág mellett is dönt, ne feledje, hogy a gondosan magról nevelt növények bőséges, hosszan tartó virágzással jutalmazzák meg Önt, és maga a termesztés folyamata is sok örömet és megelégedést okoz.
Keményítés és ültetés az erkélyen vagy a teraszon
A magról nevelt, kézzel termesztett balkonvirágokat a fagyveszély elmúltával ki kell ültetni a szabadba. Ez általában május végén vagy június elején van így. Ezt megelőzően azonban fokozatosan hozzá kell szoktatni őket a külső körülményekhez, amit edzésnek nevezünk. Ennek során a növényeket minden nap néhány órán át kitesszük a szabadba, fokozatosan növelve a napfénynek és az időjárási körülményeknek való kitettségüket.
A balkonvirágok magról történő saját termesztése nemcsak izgalmas hobbi, hanem nagyszerű módja annak is, hogy sok pénzt takarítsunk meg. Az erkélyvirágok megbízható lehetőséget jelentenek, amelyek nemcsak a terünket szépítik meg, hanem pozitív energiát és motivációt is adnak a termesztési folyamathoz. A jó hír az, hogy a legtöbbjüket magról könnyen termeszthetjük magunk is, és igazán kifizetődő látni, ahogy egy kis magból lenyűgöző virágokkal teli növény fejlődik. Írd meg a hozzászólásokban, milyen növényeket ültetsz az erkélyedre!