Ha nyáron megfelelő gondozást kapnak, 10 vagy akár 15 évig is nőnek és virágoznak ugyanazon a helyen, és a mászó rózsák és az ágyásrózsák még tovább is megmaradhatnak. A rózsák megfelelő nyári ápolása a kertben vagy a parcellában lehetővé teszi, hogy egész szezonban virágozzanak. Nem kell bonyolult intézkedéseket tenni. A rózsakertben végzett nyári munka néhány olyan egyszerű intézkedést foglal magában, amelyek minden kertész számára ismerősek.
Rózsák öntözése nyáron
Meleg időben a növényeket minden nap meg kell öntözni. De hogyan ápolja a rózsákat egész nyáron? Gyakori öntözést igényelnek? A rózsák szeretik a vizet. A talaj kiszáradásával együtt kell öntözni őket. A fiatal növényeknek különösen az első és a második évben van szükségük vízre. Száraz talajban leállnak a növekedésükkel és kiszáradnak. Az öntözés nélkül hagyott idős bokrokon a virágok kicsinyek lesznek, a levelek pedig lehullanak. A nyári öntözés során körülbelül 10 liter vizet kell önteni minden egyes kifejlett cserjére. A bokros és kúszó fajtákat még bőségesebben öntözzük. Az öntözést reggel végezzük. Ha este végezzük, a nedvesség elpárolog a talajból és leülepszik a leveleken, ami végül a lisztharmat megjelenéséhez vezet. Miután a víz felszívódott, a talajt kissé meg kell lazítani, körülbelül 5 cm mélységig. Ezzel egyidejűleg a gyomokat is eltávolítjuk. A rózsakert rendszeres és lelkiismeretes gyomirtása elengedhetetlen - a gyomok sok tápanyagot és vizet vesznek fel, kiszárítják a talajt, és elősegítik a betegségek megjelenését.
Megtermékenyítés
A rózsa tavaszi ápolása a bokrok karbamiddal történő trágyázásával kezdődik. A nitrogén lehetővé teszi a növények számára, hogy gyorsabban fejlesszenek fiatal hajtásokat.
A nyári trágyázás célja azonban a dús virágzás biztosítása. Júniusban és júliusban teljes ásványi műtrágyák mint például Kristalon, Nitrofoszka (15-20 g bokronként), tehéntrágya 1:10, madártrágya 1:20 (5 liter bokronként), Organic Mix (4 evőkanál bokronként). A műtrágyák kijuttatása kéthetente történik, felváltva szerves és ásványi anyagokkal. Augusztusban a szerves trágyázás megszűnik. Ha ez nem történik meg, a bokrok a nitrogénfelesleg miatt nem élik túl a telet. Augusztus elejétől szeptember közepéig kétszeres szuperfoszfátot és kálium-nitrátot kell kijuttatni a talajba kétszer 15 g/cserje mennyiségben.
Rózsa metszés
A rózsabokrokat nemcsak ősszel, hanem nyáron is metszik. Az őszi metszés célja, hogy segítse a növények telelését. Ekkor a hajtásokat egészen, majdnem a gyökérig visszavágjuk. A nyári rózsagondozás különbözik az őszi gondozástól - itt csak a fiatal hajtások végeit távolítjuk el. Ez lehetővé teszi, hogy gyönyörű és hosszan tartó virágzásban gyönyörködhessen.
A modern rózsafajták augusztusban újra virágoznak, és egyesek harmadik vagy akár negyedik virágzási hullámot is produkálnak. Az első hullám végeztével minden elhervadt virágot vissza kell vágni. Ellenkező esetben az új virágbimbók sokkal később jelennek meg. Minden olyan hajtást, amelynek végén 2-3 levél fölött egy-egy hervadt virág van, vágjunk le egy kicsit a jól fejlett bimbó fölött. Ebből hamarosan egy fiatal hajtás fog kinőni és virágozni. Ha a második hullámú hajtások elhervadtak, az ezekből származó virágokat is metszük meg, hogy felgyorsítsuk a harmadik megjelenését. Ezzel a kezeléssel a rózsák folyamatosan virágoznak egészen a fagyokig. Ha nem végzi el a nyári metszést, a következő virágzási hullám 2-3 héttel későbbre tolódik.
Figyelem!
Park rózsafajták, mint például a Ferdinand Pichard, Chippendale, Annie Duprey és néhány más fajta csak egyszer virágzik. Ha ez a helyzet, akkor jobb, ha nyáron nem metszik meg őket. Ősszel a virágok helyét mutatós csipkebogyók veszik át, amelyek egész télen díszítik a bokrot.
Nyáron nyírja le az összes ágat:
-
virágok nélkül;
-
a bokor közepének megvastagodása;
-
beteg és gyenge.
Júniusban a növény alsó részén megjelennek a hajtások, amelyek sokkal nagyobbak, hosszabbak, vastagabbak és erősebbek, mint a többi. Ezeket a felére vissza kell vágni, különben nem lesz idejük beérni, és a tél folyamán elfagynak. Ha a rózsa oltott, vad hajtások jelenhetnek meg a földből vagy az alanyhajtás gyökere alatti részből. Ezek nagyon gyorsan nőnek, és abban különböznek a többi ágtól, hogy finomabbak és halványabbak a leveleik. A lehető leghamarabb távolítsa el őket. Ha nem teszi meg, a növény elgyengül, és nem telel át. A vadhajtásokat jobb, ha nem a talaj szintjén, hanem valamivel lejjebb vágjuk le. Ehhez ássuk ki a földet a gyökérnyaktól, és a vadhajtásokat a tövüknél vágjuk le.
Kártevők és betegségek elleni védekezés
A legtöbb rózsa fő ellensége a lisztharmat. Ez egy veszélyes gombabetegség, amely néhány héten belül elpusztíthatja a növényt. Bordeaux-i folyadékkal vagy Tiovit Jet-tel lehet megszabadulni tőle. Kártevők (vörös pókhálós atka, levéltetvek, levélfodrosok, hernyók) esetén a rózsák gondozását a telken és a kertben Carbofos vagy Batryder permetezéssel egészítjük ki.
Ossza meg a hozzászólásokban, hogyan ápolja rózsáit nyáron, hogyan öntözi, mivel trágyázza őket. Visszavágod a hervadt virágokat, hogy a virágzás dúsabb és tartósabb legyen? Tapasztalataitok nagyon fontosak a kezdő virágkedvelők számára, akik életük első rózsakertjét alakítják ki!