A klematisz egy luxus évelő, gyönyörűen virágzó kúszónövény, amely a kerteket díszíti. A zöld lombozat hátterében pompázó virágzata romantikus és meghitt hangulatot teremt, feldobja a függőleges kompozíciókat, nyáron pedig álcázza a falakat és kerítéseket. A címre Clematis hosszú évekig virágozzon, helyesen kell ültetni és megfelelően ápolni.
A helyszín kiválasztása
A klematiszok szeretik a napot, de a forró éghajlaton megéghetnek és megperzselődhetnek. A déli régiókban, ahol hosszú ideig száraz hőség van, jobb, ha félárnyékos helyet választunk. A huzattól és az erős széltől védeni kell őket.
Ezek a helyválasztási szabályok a kúszónövények minden típusára vonatkoznak dísznövények amelyek a GradinaMax katalógusban kaphatók.
A virág nem tűri az állóvizet, ezért nem szabad alföldi vagy nehéz agyagos talajú területekre ültetni. A termékeny, vízelvezető vályog az ideális. A savtartalomnak mérsékeltnek kell lennie. A túl savas talajt mész hozzáadásával semlegesíteni kell.
Felkészülés a leszálláshoz
Őszi ültetéskor a talajt egy hónappal korábban ássuk ki. Ha az ültetést tavasszal tervezzük, akkor jobb, ha ősszel ássuk ki a gödröt. A klematisz számára nem megfelelő talaj az ásáskor javítható:
-
Az agyagos talajhoz adjon tőzeget, homokot és komposztot;
-
Adjunk a tőzegtalajhoz homokot és fekete földet;
-
homokos talajhoz agyagot és rothadt szerves anyagot adnak.
Clematis ültetés
Az ültetés legjobb ideje tavasszal vagy ősszel van. A tapasztalt kertészek a kora őszt javasolják, mivel a növénynek így lesz ideje jól meggyökeresedni. A lyukak közötti távolságnak körülbelül 100-130 cm-nek kell lennie. A klematiszt úgy kell ültetni, hogy a gyökérnyak a talaj szintjén vagy kissé alatta legyen. Ne felejtsen el támasztékokat telepíteni az ültetés előtt.
Ültetési szakaszok:
-
A lyuk mélysége és szélessége a talaj típusától és a palánták gyökereinek méretétől függ. Könnyű talajok esetében elegendő egy 50x50x50 cm-es lyuk, nehéz talajok esetében pedig 70x70x70 cm-es lyuk.
-
Célszerű az aljára egy törött téglából vagy zúzott kőből készült vízelvezető réteget helyezni, különösen, ha a talaj nehéz és nedves.
-
Töltse fel a gödröt szuperfoszfáttal, hamuval és komposzttal kevert kerti földdel.
-
Az ültetéskor fontos, hogy a nyakról lejtőt alakítsunk ki, hogy a víz le tudjon folyni, hogy elkerüljük a pangó nedvességet, ami káros a klematiszra.
-
Ha szükséges, áztassa a palánta gyökereit vízbe vagy élénkítőszerbe.
A klematiszt jobb felhős, szélmentes időben ültetni. Az előkészített talajt kúp alakban a gödörbe öntjük. A palántát a tetejére helyezzük. A gyökereket ezután földdel borítjuk be, enyhén letaposva. Fontos, hogy a gyökérnyak (az a hely, ahol a gyökerek a szárba mennek) be legyen temetve:
-
legfeljebb egyéves palánták esetében 5-10 cm-re;
-
felnőtt növények esetében - 10-12 cm.
Gondozás
A klematiszok rendszeres öntözést igényelnek. A talaj nem száradhat ki túlságosan. A trágyázás szerves és ásványi trágyákkal hasznos. Tavasszal és nyáron a virágzó növényeknek szánt komplex keverékeket használjuk; ősszel káliumot adunk a szárkörtebe.
Trimmelés
A klematiszok gyorsan nőnek, és évente metszést igényelnek. A metszés típusa a klematisz fajtájától függ. A helytelen metszés a virágzás elmaradásához vezethet, mivel egyes fajták csak a tavalyi hajtásokon, mások csak az újévi hajtásokon virágoznak, a hibridek pedig mindkét virágzástípust kombinálják.
Ezért fontos tudni, hogy egy fajta melyik metszési csoportba tartozik.
A klematiszt nem szabad ősszel metszeni, mert ez fagyhoz vezethet. A klematiszokat jobb kora tavasszal megmetszeni, amikor már láthatóak az élő rügyek.
Trimmelő csoportok:
-
1. csoport (metszetlen) - tavasszal csak a sérült hajtásokat távolítják el, a többihez nem nyúlnak.
-
2. csoport (gyenge metszés) - virágzás után vágja le a fakó szárakat.
-
3. csoport (erős metszés) - vágja le az összes hajtást, 10-20 cm-rel a talaj felett.
Fontos! Annak érdekében, hogy a klematisz egyenletesen ossza el a súlyát, és hogy a hajtásai ne gabalyodjanak össze, a szőlőtőkéket úgy kell megkötni, hogy a hajtásokat a támaszték mentén vezetjük.
Konténerben történő termesztés
Szeretné színesebbé tenni erkélyét, teraszát vagy üvegházát? Termesszen klematiszt konténerekben. Válassza ki a megfelelő edényt - fontos, hogy legalább 50 cm magas és legalább 60 cm átmérőjű legyen. Bármilyen anyagból készült edény is megfelel.
Az aljára helyezzen vízelvezető csatornát, és töltse fel kerti föld, humusz, tőzeg és homok keverékével. Ültessen sűrű lombozatú egynyári növényeket, például petúniát a konténerbe, hogy megvédje a túlmelegedéstől. Ne feledkezzen meg a megtámasztásról sem - helyezzen el egy létrát, amelyhez gondosan kötözze a hajtásokat. A gondozás hasonló a kertben termesztett klematiszhoz: gondoskodjon a rendszeres öntözésről, tápoldatozásról és a fertőzések elleni védekezésről.
Télire egyszerűen áthelyezheti a cserepet egy fűtetlen helyiségbe (garázs, pince, üvegház), ahol a hőmérséklet körülbelül +5°C.
Társak a klematisz számára
Mint a legtöbb szőlő a mi vidékünkön, a klematiszok is jól érzik magukat, ha "a lábuk az árnyékban, a fejük pedig a napon van". Például lilaakácok tökéletesen alkalmasak arra, hogy a forró nyárban árnyékolják a gyökérzónát. Hosták és a nem agresszív páfrányok ugyanolyan megfelelő szomszédok lesznek.
A klematiszok jó társai a rózsák különösen, ha nagyvirágú rózsák vagy a kúszórózsák osztályába tartozó kúszórózsák. A kerttervezésben a klematiszokat gyakran kombinálják alacsony tűlevelűekkel, sőt, sziklakertekben és sziklakertekben talajtakaró növényként is használják.
A klematisz ültetése és gondozása nem nehéz, de igényel némi tudást és figyelmet. Az alábbi ajánlások segítségével buja és virágzó növényt nevelhet, amely kertje fénypontja lesz.