A közvetlenül a talajba ültetésre kész palánták vásárlása meglehetősen drága lehet. Már csak ezért is sokan döntenek úgy, hogy saját termesztési és palántaelőkészítési rendszert szerveznek. Néha hátráltatja a növény növekedésének hosszú időszaka és a folyamatban járó meglehetősen megerőltető munka.
Hogyan hozunk létre palántot?
A palánta létrehozásának folyamata meglehetősen bonyolult lehet. Nagy odafigyelést igényel, és meglehetősen megterhelő feladat, ahol nem szabad hibázni. A növények növekedését és fejlődését befolyásoló összes tényezőt figyelembe kell venni.
Milyen mélyre kell ültetik a magokat?
- - Nagyon nagy (napraforgó, hüvelyesek, sütőtök, görögdinnye) - körülbelül 4-5 cm.
- - Nagy (cékla, uborka) - körülbelül 3 cm.
- - Közepes (káposzta, hagyma, paradicsom, paprika, padlizsán) - körülbelül 2 cm.
- - Kicsi (zeller, saláta) – körülbelül 0,5-1 cm .
Az eper és a petúnia magvak nagyon kicsik, ezért a legcélszerűbb a talaj felszínére szórni, és jól bepermetezni vízzel, locsológép segítségével. Később átlátszó fóliával lehet borítani, hogy korlátozzák a talaj kiszáradását.
Öntözés
A palánták öntözése szükséges, és ezt minden reggel meg kell tenni, hogy a talajnak legyen ideje estig felszívni a vizet. Az öntözés gyakorisága a növényfajtától függ. A káposzta és az uborka szereti a nedvességet. Gyökereik mindig enyhén nedves talajban legyenek. A paprika és a paradicsom nem szereti a tulságos öntözést. A talajnak, amelyben nőnek, ki kell száradnia az öntözések között. Jobb, ha gyakrabban öntözik, de mértékkel - győződjön meg róla, hogy a víz szobahőmérsékletű és klórmentes.
Hőmérséklet
A palántanevelés során rendkívül fontos az optimális hőmérséklet fenntartása. Néhány szabályt be kell tartani:
- Az elültetett magvakat tartalmazó edényeket 20-25°C-os hőmérsékleten tárolja.
- Amikor megjelennek a palánták, helyezze őket kevésbé hűvös helyre – ez az egyszerű eljárás serkenti a gyökérnövekedést.
- Körülbelül 3-4 nap elteltével emelje fel a hőmérsékletet az egyes növényfajok optimális értékére, majd az éjszaka folyamán néhány fokkal csökkentse. A cserép különböző hőmérsékletű helyekre mozgatható.
Ezeket a lépéseket követve a palánták nem fejlödnek hirtelen, hanem idővel harmonikusan, gazdagon fejlődnek és nagyon erős gyökérrendszert alkotnak.
Fényigény
A fejlődő palántáknak megfelelő mennyiségű természetes fényre van szükségük, ami a rövid téli napokon kevés
lehet. Ha
a növények normálisan fejlődnek, nincs szükség további fényre. Ha halványak, gyengék és rugalmasak, további
fényforrásra lesz szükség.
A fitolámpák tökéletes megoldást jelentenek – a növények igényeihez igazodó fényt
bocsátanak ki. A közönséges háztartási lámpák is működhetnek, de ügyelni kell arra, hogy a forró izzók távol
legyenek a növényektől. Reggelente egy ideig, este egy-két órára meg kell világítani, legalább 12-25 cm
magasságban
a növények fölé helyezve.
Mikor kell elvetni a palánta magjait?
A legjobb idő a magok elvetésére február közepétől márciusig tart. A pontosabb adatok meghatározásához érdemes az időt az állandó helyre történő újratelepítés várható időtartamához viszonyítva számolni. Általában amikor már nagyobb méretűek a palánták, akkor érdemes nagyobb cserépbe ültetni őket, és május 15. után lehet a földbe ültetni.
Talaj
A palántákat laza, termékeny, mérsékelt savasságú és nedves talajban lehet legjobban termeszteni. Az eper, az uborka, a káposzta és a hagyma a semleges pH-jú talajt részesíti előnyben. Nehéz ilyen típusút saját kezűleg elkészíteni, ezért a legjobb, ha kész keveréket vásárol egy szaküzletben.
Trágyázás
Megfelelő tápanyag nélkül nehéz jó palántákat nevelni. Az első hetekben a növények elegendő tápanyaggal rendelkeznek a környezetben. De amikor kifejlődnek és 2-4 levél kezd megjelenni, a palántákat műtrágyával lehet segíteni. A műtrágyáknak tartalmazniuk kell:
- nitrogén;
- kálium;
- foszfor;
- nyomelemek.
A legkényelmesebb megoldás a kész műtrágya. Jól kiegyensúlyozottak és könnyen alkalmazhatók öntözéskor. Ráadásul otthon jobb, ha nem használunk higiénikus megoldásokat, például trágyát, amelyet szintén nehéz biztonságos mennyiségben mérni, és nem veszélyezteti a növényeket.
A palánták ültetése
A palántákat megfelelően kell kiültetni, így fokozatosan hozzá kell szoktatni a külső körülményekhez. Amint a
hőmérséklet kissé megemelkedik, helyezze a növényeket az erkélyre. Először hagyja őket a szabad levegőn egy-két
órán
át. Növelje ezt az időkeretet minden nap. Mielőtt a palántákat a talajba ültetné, egész nap kint kell
lenniük.Hamarosan véget ér a tél, és elkezdődik a termésidőszak. Az igazi kertészek mindig nagyon várják ezt az
időt! Írja meg kommentben, hogy milyen vetőmagokat rendelt már az új ültetési szezonra. Mit fog először elvetni?
Szánjon néhány percet a kikapcsolódásra, és tekintse meg ajánlatunkat.
Tökéletes szezont kívánunk!